„Bude to brutální, bude to rychlé“ – John Chambers o konsolidaci IT trhu

Luboš Klaška Korporace 29. července 2014

Brutální konsolidace, kterou předpovídá John Chambers, výkonný ředitel Cisca, nebude omezena pouze na IT producenty. Bude se týkat také jejich zákazníků.

Na konferenci Brainstorm Tech, pořádané společností Fortune před dvěma týdny, prohlásil John Chambers, že za 20 let jen jedna třetina současných podniků „bude stát za zmínku“. Najdete to asi 10 minut od začátku tohoto videa.

V podstatě Chambers jen zopakoval a rozšířil své myšlenky o budoucnosti IT společností, o kterých mluvil již v květnu na výroční 25. konferenci Cisco Live. Prohlásil, že do 5 let zde budou 2 až 3 ze současných top 5 IT společností.

Z rozhovoru na Brainstorm Tech stojí za pozornost ještě ta část, která se týká protestu adresovaného Chambersem prezidentovi Obamovi ohledně praktik agentury NSA. Chambers vyjadřoval nezbytnost důvěry mezi výrobci a jejich dodavateli. Malou aférku vyvolala fotografie infikovaného produktu a dohady, zda li se jedná o produkt HP, Huawei a nebo router Cisco.

Představitelé Cisca již vícekrát proklamovali ve své vizi Internetu věcí (Internet of Things) propojení 50 mld. zařízení v roce 2020. John Chambers nyní uvádí vizi 500 mld. zařízení v roce 2030. Tato síť bude 10 až 15 krát větší než dnešní internet.

„Uvidíme brutální, brutální konsolidaci IT průmyslu,“ již v květnu tvrdil Chambers na konferenci Cisco Live. Konsolidovat se bude také většina dalších průmyslových odvětví a IT producenti se též musí transformovat v nabídce end-to-end architektury jako Cisco, aby zůstali konkurenceschopní, dodává Chambers.

To co nejvíce ovlivní IT průmysl a jeho konsolidaci je technologie SDN (softwarově definované sítě). Bude záležet na tom, jak se s touto technologií vypořádají jak výrobci, tak na druhé straně i zákazníci. Jedním přístupem je použití síťového hardware tzv. „white box“ a software jako jsou open source protokol Open Flow nebo VMware NSX. Cisco sází a věří ve vítězství své platformy ACI (Application Centric Infrastructure), založené na hardware z vlastního vývoje i třetích stran. Tradiční samostatná síťová zařízení budou podle Cisca ustupovat do pozadí. Ačkoliv kombinace open source software s otevřeným (white box) hardware mohou lákat nižšími počátečními náklady, unifikovaná architektura jako je ACI přinese podle Cisca ve výsledku nižší náklady díky snadnější konfiguraci a správě.

„Budeme tím nejlepším dodavatelem SDN na světě,“ prohlásil Chambers. „Bude to pro nás nejen přínosem, ale budeme mít v odvětví vedoucí roli.“

John Chambers patří mezi ty nejtěžší váhy mezi kapitány IT průmyslu. O tom svědčí mj. i dvě desetiletí v čele gigantu Cisco. Takže jeho předpovědi jistě nelze brát na lehkou váhu.


Vytisknout

Štítky


    Komentáře k článku

    ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.