Co přináší druhá generace Wi-Fi sítí 802.11ac Wave 2 (1. část)

Miroslav Leitner Infrastruktura 9. února 2015

Ačkoliv produkty Wi-Fi standardu 802.11ac teprve přicházejí na trh, již probíhá intenzivní vývoj druhé generace této technologie, která by měla přinést vyšší přenosovou kapacitu. Na jakých technických principech jsou vylepšení založena?

Během minulého roku přišel se svým směrovačem podle specifikace 802.11ac téměř každý ze zavedených výrobců zařízení pro bezdrátové sítě. Ačkoliv byla specifikace 802.11ac oficiálně schválena IEEE až v prosinci 2013, již v tomto roce přicházely na trh první produkty podle neschváleného draftu (Buffalo přišlo se svým směrovačem 802.11ac již dokonce v roce 2012).

Producenti čipů ale samozřejmě pokračují dále ve vývoji, a tak se během letošního roku na trhu objeví první produkty druhé generace standardu 802.11ac, nazývaného též Wave 2. Také používá frekvenční pásmo 5 GHz a slibuje přenosovou rychlost 7 až 10 Gb/s.

I v závěru minulého roku se na trhu objevily některé produkty s rychlostí vyšší než 1,3 Gb/s specifikovaných podle Wave 1 (jak se později začalo říkat první generaci standardu 802.11ac). Např. Netgear Nighthawk X6 se šesti anténami ale používá pro zvýšení výkonnosti některé proprietární techniky.

Produkty 802.11ac Wave 2 používají pro zvýšení výkonu některé nové principy, na které se dále zaměříme. Přebírají a vylepšují techniky používané již v první generaci, např. zdokonalený způsob vysílaní prostorových svazků.

Srovnání technologií SU-MIMO a MU-MIMO

Srovnání technologií SU-MIMO a MU-MIMO

Zařízení podle 802.11n může naráz vysílat více prostorových svazků, ale směrovaných jen na jedno zařízení. To znamená, že v daném okamžiku přijímá data jen toto zařízení. Tato technologie se nazývá SU-MIMO, standard 802.11ac ji vylepšil na tzv. MU-MIMO umožňující přístupovému bodu vysílat data simultánně několika klientům.

MU-MIMO

První specifikace 802.11ac využívá technologií SU-MIMO (single-user multiple input/multiple output) převzatou ze staršího standardu 802.11n. Tato technologie umožňuje přenos dat na jednoho klienta více svazky. Používá mimo jiné výkonnější modulační techniku a umožňuje tak dosáhnout v jednom svazku rychlost až 433 Mb/s.

Směrovače 802.11ac Wave 1 mohou současně vysílat až třemi svazky a tak dosahovat maximální (linkové, tedy teoretické) rychlosti 1,3 Gb/s. Směrovače 802.11n sice také mohou používat 3 svazky, díky ale maximální přenosové rychlosti v jednom svazku 150 Mb/s mohou dosáhnout agregovaně jen 450 Mb/s.

Další vývoj 802.11ac zavádí technologii multi-user multiple input/multiple output (MU-MIMO). Nazývaná také Multi-User MIMO je schopnost přístupového bodu vysílat několika klientům současně. Pokud budeme uvažovat, že přístupový bod 802.11n se chová jako hub, pak přístupový bod 802.11ac MU-MIMO můžeme považovat za přepínač.


Miroslav Leitner (mirek.leitner@gmail.com)

je externím spolupracovníkem redakce


Vytisknout

Štítky


    Komentáře k článku

    ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.