Jak rychleji prohlédnout záznam z kamerového systému? Odpovědí je Video Synopsis

PR článek Bezpečnost 26. ledna 2016

Množství video záznamu v bezpečnostní oblasti, přesněji celková jeho délka se neustále zvyšuje, a to úměrně se zvyšujícím se počtem instalovaných kamer. Pokročilý software pro zpracování obrazu, který umožňuje soukromým osobám i veřejným organizacím využít efektivně obrovská kvanta kamerových záznamů, začíná být tedy pomalu nezbytností. Dnešním standardem jsou video management systémy, které dokáží v reálném čase generovat automatické výstrahy, vydávat předběžná varování a umožňují tak mnohem kvalitnější zpracování video streamu.

Jak být ještě efektivnější

Pro maximální efektivitu prohlížení videozáznamu vznikla nová metoda označovaná jako Video Synopsis. Jde o metodu, která indexuje jednotlivé části záznamu, čímž umožňuje snadnější vyhledávání zachycených objektů a událostí. Výsledkem je krátké souhrnné video, kde jsou zobrazeny všechny aktivity z celého přezkoumávaného videa. Aktivity jsou zobrazeny v takto krátkém časovém úseku díky zobrazením několika událostí současně, i když proběhly v jiném čase. Video Synopsis vkládá ukazatele, aby mohlo ve shrnutí odkazovat na konkrétní čas každé aktivity v originálním záznamu. Nejčastější využití je právě u záznamů nebo přímo on-line streamů z bezpečnostních a dohledových kamer.

Dva přístupy

Video Synopsis bylo navrženo pro jednoduchý přehled aktivit z video záznamu ve velmi krátkém časovém období. Tato zkrácená reprezentace může umožnit efektivní zobrazení událostí ve videosekvenci. Výsledku může být dosaženo dvěma přístupy – na základě rámců a na základě objektů.

U metody na základě rámců jsou méně důležité snímky odstraněny a zůstávají jen rámce snímků s požadovanými akcemi a událostmi. Jde o jednoduché indexování skupiny snímků, na kterých je zaznamenána hodnotná informace.

Druhým přístupem je metoda, kdy se nejdříve detekují pohybující se objekty a následně se provede optimalizace grafu právě na základě detekce pohybu. I když tato metoda vyžaduje předběžný krok segmentace pohybu, je velice rychlá a umožňuje vyhledávání objektů dle různých kritérií. Tato metoda je nejčastěji využívaná, a to především díky efektivnosti zpracování vstupního videa.

Výhody Video Synopsis na základě detekce objektů:

 • Rychlejší procházení videa bez zmeškání událostí
 • Zkracuje dobu prohlížení video záznamu z 60 minut na 60 sekund
 • Efektivní získávání výsledků a důkazů

Inteligentní NVR a rozlišení objektů podle velikosti, barvy a směru pohybu

Ze záznamu či on-line streamu Video Synopsis sleduje a analyzuje pohybující se objekty a převádí je do databáze objektů a činností. Pokud je potřeba krátký souhrn, všechny objekty z cílového období se shromáždí a jsou posunuty v čase, aby mohlo dojít k vytvoření mnohem kratšího videa. To pak ukazuje maximální aktivitu a je generováno v reálném čase, ve kterém objekty a činnosti, jež původně vznikly v různých časech, jsou na displeji současně. 

Objekty musí být sledovány při použití funkcí s vysokou úrovní detekce objektů, které jsou začleněny v NVR. Za účelem vytvoření užitečného přehledu musí zařízení přesně identifikovat objekty a události.

Definice výběru je pod kontrolou uživatele. Lze přesně a rychle určit hledanou událost díky inteligentním funkcím a výkonné sadě nástrojů pro rychlou video recenzi. Inteligentní NVR rozšiřuje základní vlastnosti Video Synopsis tím, že umožňuje uživatelům vyhledávat události i podle parametrů jako velikost, barva, rychlost, prostor a směr. Hledání je pak ještě více zjednodušeno. K dispozici je nejen krátký přehled celého záznamu, ale díky jednotlivým filtrům také snadnější vyhledávání. Identifikace objektů je možná např. podle barvy, kde si uživatel může vybrat z několika základních barev. Nastavením velikosti objektu, případně směru jeho pohybu a rychlosti, vytváří další užitečná pravidla pro rychlé nalezení hledané události či objektu. Jednotlivé filtry se dají snadno kombinovat a lze tak vytvořit komplexní nástroj pro rychlé vyhledávání.

Inteligentní video záznamník s Video Synopsis pro správu až 64 kamer:

 • Stabilní zařízení s modulárním designem
 • Žádné limitace pro různé výrobce kamer
 • Cenově efektivní řešení – úložný prostor spolu s analytickými funkcemi
 • Žádný licenční poplatek za připojený HW a SW

Aplikace Video Synopsis

Inteligentní video analýza se používá pro indexování videa, které poskytuje uživateli efektivní a intuitivní odkazy pro přístup k jednotlivým událostem ve videu. Její provedení spojuje každý pixel s ukazatelem na vzhled příslušného objektu v původním videu.

Výsledkem je tak efektivní přehled užitečný při vymáhání práva nebo jako nástroj bezpečnostních pracovníků a dalších osob odpovědných za rutinní kontroly. Několik hodin videa je tak možné přezkoumat během pár minut. Rekordéry podporují připojení široké škály kamer pomocí integrace přímo do systému nebo připojením kamer dle standardu ONVIF. Systém je zcela flexibilní a není závislý na použitém HW.

Využití jako prevence proti:

 • Krádeže v obchodech, vandalismus, vloupání, podvody a krádeže zaměstnanců
 • Zabezpečení perimetru, parkovišť, městských částí
 • Potřeba rychlé reakce v případě porušení bezpečnosti.

Více viz: http://www.proficomms.cz/video-synopsis/...

Bc. et Bc. Ivo Šťastný
Autor pracuje jako product manager ve společnosti PROFIcomms s.r.o.


Vytisknout

Štítky


  Komentáře k článku

  ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.