John Chambers prohlašuje Cisco vítězem na poli SDN sítí

Luboš Klaška Infrastruktura 8. prosince 2014

Výkonný ředitel Cisca to prohlašuje na základě dosažených prodejů přepínacích platforem pro infrastrukturu API. Zastánci otevřených standardů samozřejmě nesouhlasí.

John Chambers, výkonný ředitel Cisca, se ve svých komentářích k hospodářským výsledkům prvního kvartálu 2015 hrdě prohlásil za vítěze v boji o prvenství na trhu SDN sítí. Pokud si přečtete jeho komentář, může se vám zdát místy nabubřele vychloubačný.

It's „Game over“

Podle Chambersových slov firma zažívá vítězné období se svojí architekturou Application Centric-Infrastructure (ACI) a vzdálila se svým často start up konkurentům. Nejen že jim značně utekla, ale zatím co oni mají své novinky často jen v Power Pointových prezentacích, Cisco je v reálu prodává. Bitva je tak prý skončena.

Faktem je, že vlajková loď Cisca, přepínací platforma Nexus 9000 se velmi dobře prodává a podle údajů firmy ji vlastní již 900 zákazníků. Představuje to značný nárůst z 508 zákazníků na konci Q4 roku 2014. Nexus 9000 je hardwarovým základem architektury ACI, což je firemní verze softwarově definovaných sítí. Vedou se celkem legitimní spory, zda li to je ještě SDN nebo ne.

Řada přepínačů Nexus 9000

Řada přepínačů Nexus 9000

Pokud jde o počet prodaných řadičů APIC (Application Policy Infrastructure Controller), firma uvádí, že se během prvního čtvrtletí prodeje počet zákazníků zdvojnásobil, ačkoliv neuvádí jejich skutečný počet. Druhý nejprodávanější přepínač ACI architektury Nexus 3000 již má 600 zákazníků a celkově počet prodaných jednotek Nexus 3k, 7k, 9k a ACI kontrolerů dosahuje dvouciferného růstu počtu objednávek.

Ve svém komentáři k hospodářským výsledkům si Chambers neodpustil ani uštěpačné poznámky na adresu jednoho svého konkurenta, kterého ale nejmenoval, a který prý při tom dělá kolem SDN sítí veliký humbuk. V letošním Q1 dosáhly prý objednávky jen přepínačů Nexus 3k a 9k o 50 % větší hodnoty než celkové příjmy onoho konkurenta.

API versus otevřené standardy

Chambers se tak doslova vysmívá zastáncům otevřeného standardizovaného přístupu k SDN sítím, umožňujícího kombinovat HW od různých dodavatelů a řízeného otevřenými standardy jako je OpenFlow. Podle Chamberse firemní architektura ACI poskytuje programovatelnost a konfigurovatelnost sítí v měřítku, které jde mnohem dál za hranice SDN tak, jak jsou chápána většinou ostatních producentů.

Většině zákazníků se podle šéfa Cisca nechce skládat infrastrukturu dohromady z nesourodých kusů HW od různých dodavatelů a potýkat se s problémy při aplikování stále ještě důkladně neověřených otevřených standardů.


Vytisknout

Štítky


    Komentáře k článku

    ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.