Letošní síťové a bezpečnostní trendy v oboru IT

Luboš Klaška Bezpečnost 12. ledna 2017

V závěru roku se objevilo mnoho úvah a zamyšlení nad tím, co můžeme očekávat v roce příštím. To se samozřejmě týká i bezpečnostních a síťových trendů v oboru IT.

Při publikování těchto úvah je rozumné psát o trendech, které jsou dosti pravděpodobné, naopak není vhodné psát o věcech, které jsou ještě příliš vzdáleny.  V tomto smyslu přinesl server NetWorld článek 6 network and security trends you can expect in 2017, ze kterého vám přinášíme stručný výtah.

1. Malware bude dále přibývat

S tímhle tvrzením lze snadno souhlasit, malware se stal v posledních letech nejefektivnějším způsobem bezpečnostních útoků. Na důležitosti tak nabývá efektivita většiny antivirových produktů. Ačkoliv je jich na trhu spousta, ne všechna řešení reagují na proměny malware v čase.

Díky stále dokonalejší ochraně desktopů, útočníci více využívají útoků pomocí mobilních zařízení. Díky stále častějšímu používání mobilních zařízení zaměstnanců i v podnikových Wi-Fi sítích, ty se mohou snadno stát vstupní branou pro útok na firemní data. Stejně tak se stále vzrůstající šířkou pásma 4G a 5G sítí stává se stále nebezpečnějším potencionálním DDoS útok pomocí mobilních zařízení.

2. IoT se stává komplexní bezpečnostní hrozbou

Svět IoT se vyznačuje širokou škálou používaných protokolů a standardů. Podnikové IT týmy je většinou neznají a nemají s nimi zkušenosti, produkty mívají velmi slabé bezpečnostní rysy. Zažili jsme již několik větších DDoS útoků pocházejících z IoT zařízení a lze jen předpokládat, že jich bude přibývat i v roce 2017.

3. Aplikace umělé inteligence

Množství a proměnlivost současných bezpečnostních hrozeb přesahuje vlastní lidské schopnosti jejich monitorování a obrany proti nim. Pro jejich rozpoznání a reakci na útoky mnoho výrobců zabudovává do svých bezpečnostních produktů prvky umělé inteligence, strojového učení, pokročilé algoritmy a vizualizaci dat.

V roce 2017 bude tento trend dále pokračovat a je na zákaznících, aby si vybrali ten správný produkt, který proklamované vlastnosti opravdu má.

4. SDN se stávají realitou

Po několik posledních let se o sítích SDN (Software Defined Networks) mluvilo spíše teoreticky. V příštím roce se dá očekávat mnohem větší počet jejich realizací. Po úspěšném přijetí sítí SDN v podnikové sféře lze předpokládat jejich prudký nástup i do prostředí rozlehlých sítí a poskytovatelů služeb, označovaných jako SDN-WAN.

5. Bezpečnost cloudu v popředí

Ještě je stále dost organizací omlouvající svoji neochotu k migraci do cloudu jeho domnělé nižší bezpečnosti. Praxe posledních let ale prokazuje, že cloudové prostředí je nesrovnatelně bezpečnější než původní firemní prostředí s aplikacemi, servery a datovými centry. Dostupných je mnoho bezpečnostních rad a postupů, rozšiřují se bezpečnostní certifikáty cloudu.

Letos tak stále více podniků bude přecházet do cloudu a je jen na nich, zda-li bezpečnost svých systémů zvýší nebo díky svému laxnímu přístupu k bezpečnostní problematice se mohou dočkat dalších bezpečnostních problémů.

6. IPv6 komunikace se zdvojnásobí

Přijímání protokolu IPv6 se v posledních letech vyznačovalo pomalým ale stabilním růstem. Platí to zejména pro sítě poskytovatelů služeb, širokopásmového internetu a mobilní operátory.

Rozšíření IPv6 ve vnitřním prostředí podnikových sítí je zatím velmi malé. Tento stav by se ale v následujících letech měl rychle změnit, protože IPv4 již vyčerpal všechny své možnosti. Předpokládá se, že strmý nárůst protokolu IPv6 bude během několika následujících let, až dosáhne 50% podílu na celkové internetové komunikaci.


Vytisknout

Štítky


    Komentáře k článku

    ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.