Technická specifikace

Luboš Klaška Tutoriály 11. září 1999

Trochu zjednodušeně se dá říci, že Fast Ethernet je v principu standardní Ethernet, jen rychlejší. Poskytuje 10 x větší výkon, než 10Base-T, což podstatně rozšiřuje šířku pásma a zkracuje dobu odezev. Používá stejnou přístupovou metodu CSMA/CD a může být snadno implementován do většiny stávajících Ethernet sítí bez nutnosti podstatných změn v kabeláži.

Trochu zjednodušeně se dá říci, že Fast Ethernet je v principu standardní Ethernet, jen rychlejší. Poskytuje 10 x větší výkon, než 10Base-T, což podstatně rozšiřuje šířku pásma a zkracuje dobu odezev. Protože standard 100Base-T používá stejnou přístupovou metodu CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection), může být snadno implementován do většiny stávajících Ethernet sítí bez nutnosti podstatných změn v kabeláži, navíc se schopností koexistence se stávajícím standardním Ethernetem.

100Base-T a OSI model

Na obrázku č. 1 je znázorněna struktura standardu 100Base-T ve vztahu k sedmivrstvovému modelu OSI (Open System Interconnection) mezinárodní organizace ISO. Jak je vidět, zaměříme se na první dvě vrstvy - fyzickou a spojovou.

Standard 100Base-T ve vztahu k modelu OSI
Obr. 1 - Standard 100Base-T ve vztahu k modelu OSI

Medium Access Control Sublayer

Základem návrhu standardu 100Base-T 802.3u bylo zachování této podvrstvy řízení přístupou k mediu (CSMA/CD), pocházející ze standardu 10Base-T. Fast Ethernet jen redukuje "bit time", čas potřebný k vyslání každého bitu, faktorem 10. To dovoluje urychlení sítě desetinásobně proti sítím 10 Mb/s. Zbytek MAC podvrstvy 10Base-T zůstává nezměněn. Délka Ethernet paketu, kontrola chyb, a management informace jsou totožné. Z tohoto důvodu se nebudeme v tomto materiálu podrobněji zabývat strukturou 802.3 MAC rámců, předpokládám, že je dostatečně známa a v mnoha pramenech dobře popsána.

Media Independent Interface Sublayer

Tato nová podvrstva MII umožňuje propojení mezi podvrstvou MAC, podvrstvou PHY (Physical Sublayer) a položkami STA (Station Management). MII interface umožňuje rychlost 10 i 100 Mb/s díky čtyřbitovému (nibble wide) vysílání i příjmu.

Specifikace fyzické vrstvy

100Base-T umožňuje komunikaci rychlostí 100 Mb/s po kabeláži UTP kategorie 3, 4 a 5, STP Type 1 a optických kabelech, což zajišťuje maximální flexibilitu pro ty, kdož se rozhodnou pro přechod na Fast Ethernet. Standard 100Base-T zahrnuje tři specifikace:

  • 100Base-TX

  • 100Base-FX

  • 100Base-T4

Obrázek č. 2 znázorňuje srovnání mezi existujícími médii standardu 10Base-T a možnostmi 100Base-T.

Existující standardy 10Base-T a možnosti 100Base-T
Obr. 2 - Existující standardy 10Base-T a možnosti 100Base-T

100Base-TX

Specifikace 100Base-TX podporuje 100 Mb/s Ethernet po UTP kabeláži Cat. 5 a STP Type 1 s využitím dvou párů. Tato specifikace je založena na stejném základě jako TP-PMD (Twisted-Pair Physical Medium Dependent) specifikace u technologie FDDI/CDDI, vyvinutém výborem X3T9.5 organizace ANSI (American National Standards Institute, www.ansi.org). Stejně jako u CDDI je nosná frekvence 125 MHz a data jsou kódována metodou 4B5B.

100Base-FX

Specifikace 100Base-FX používá dvě multimodová optická vlákna a je založena na stejném základě FDDI PMD a kódování jako 100Base-TX.

100Base-T4

Specifikace 100Base-T4 vychází vstříc stávajícím instalacím s UTP kabely kategorie 3 a 4. Je ale nutné mít volné všechny 4 páry, protože jsou všechny využity pro přenos. Signál se přenáší třemi páry s nosnou frekvencí 25 MHz s kódováním 8B6T a čtvrtý je využit pro detekci kolizí. Tím je umožněno využití i starších, méně kvalitních kabelů.

Přípojné konektory

Obě specifikace, 100Base-TX i 100Base-T4, definují konektory pro připojení UTP kabelů typu RJ-45 (obrázek č. 3). Pro připojení optických kabelů dle standardu 100Base-FX 802.3u jsou preferovány konektory typu SC, ale je možné použít i konektory typu MIC a bajonetové ST. Konektory SC pro vlákna 62,5/125 mikronů musí splňovat specifikaci TIA-5678SC. Jako na mediu nezávislá specifikace je definováno rozhraní MII (Media Independent Interface, 40 pinový konektor), kde se předpokládá použití transcieverů, stejně jako u rozhraní AUI standardu 10Base-T.

Specifikace konektorů pro 100Base-T
Obr. 3 - Specifikace konektorů pro 100Base-T


Vytisknout


    Komentáře k článku

    ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.