Topologická pravidla

Luboš Klaška Tutoriály 12. září 1999

Při navrhování sítí pro Fast Ethernet je nutné vždy dodržet pravidla pro propojování zařízení (směrovačů, přepínačů a stanic) a limity pro maximální délku segmentů čili velikost kolizní domény, kterou dovoluje specifikace 802.3u.

Při navrhování sítí pro Fast Ethernet je nutné vždy dodržet pravidla pro propojování zařízení (směrovačů, přepínačů a stanic) a limity pro maximální délku segmentů. Tabulka ukazuje maximální délku segmentů při propojení typu DTE - DTE (end-station to end-station, čili velikost kolizní domény), kterou dovoluje specifikace 802.3u.

 

UTP

Optika

UTP + Optika
(T4 + FX)

UTP + Optika
(TX + FX)

DTE - DTE

100

412

- -

Class I repeater

200

272

231 (a)

260,8 (a)

Class II repeater

200

320

304 (a,b)

308,8 (a)

2 x Class II repeater

205

228

236,3 (c,b)

216,2 (c)

(a) 100 m UTP plus jeden optický spoj
(b) jen pro úplnost, kombinovaný T4 - FX Class II repeater se nepoužívá
(c) 105 m UTP plus jeden optický spoj

Ve standardu 100Base-T jsou totiž definovány dva typy rozbočovačů (repeater) - Class 1 a Class 2. Rozbočovač typu Class 1, nazývaný také někdy "translational repeater", opakuje signál až po konverzi do digitální formy a limituje počet rozbočovačů v kolizní doméně na 1. Rezerva zpoždění je totiž ponechána na převod mezi typy signálů, pro možnost stohování rozbočovačů a jistou interní režii. Tento typ tedy dovoluje kombinaci obou fyzických signálních schemat, 100Base-TX i 100Base-T4.

Naproti tomu mohou být v jedné kolizní doméně použity 2 rozbočovače typu Class 2, nazývané někdy "transparent repeaters", ale umožňují vždy jen porty jednoho typu (jedno signální schema, opakuje okamžitě signál bez konverze). Max. vzdálenost mezi rozbočovači je 5 m. Celkový rozsah sítě se tak zvětšuje na 205 m v případě UTP kabelů. Čili přínos je malý a zvětšení počtu portů lze snadno dosáhnout použitím stohovatelných (stackable) rozbočovačů. Většina produktů na trhu je také typu Class 1.

Při kombinaci UTP a optických kabelů v jedné doméně je nutné počítat s kombinovanou celkovou vzdáleností obou médií podle nejdelší dovolené vzdálenosti pro každý typ.

Nechte si svoji síť spočítat!

Tato topologická omezení jsou opravdu velká a jejich nedodržení při neodborně provedených kabelových rozvodech se může hrubě vymstít (chyby typu late collisions, CRC, atd.). Doporučuji proto vždy při návrhu topologie provádět výpočty tzv. Round Trip Collision Delay pro všechny kombinace nejvzdálenějších uzlů se zahrnutím výpočtu PDV (worst case path delay). Podrobnější popis těchto výpočtů se vymyká rozsahu tohoto materiálu, proto jen závěrečné doporučení: při projektech nových rozvodů si nechte navrženou topologii výpočtově ověřit! Zkušenost je bohužel taková, že mnoho firem, instalujících počítačové sítě a kabelové rozvody, tyto výpočty neprovádí (mnozí je vůbec neznají!) a sítě pak trpí zbytečnou degradací výkonu, jsou-li vůbec funkční.

Příklady sítí, založených na Fast Ethernetu

Maximální rozsah sítě pro Fast Ethernet je tedy podstatně menší, než u stadardního Ethernetu, z důvodů, které byly vysvětleny výše. Následující příklady ukazují, jak lze snadno tyto limity rozšířit.

Na obrázku č. 4 je rozšířena topologie sítě na vzdálenost až 400 m. Je to docíleno použitím přepínače, který propojuje dvě samostatné kolizní domény, každá z nich nepřesahuje 200 m. Všechna vedení jsou tvořena UTP kabely Cat. 5 v max. délce 100 m.

Obr. 4 - Topologická pravidla Fast Ethernetu
Obr. 4 - Topologická pravidla Fast Ethernetu

Na obrázku č. 5 je tento rozsah sítě dále rozšířen na vzdálenost až 521,6 m použitím optických kabelů na propojení rozbočovačů a přepínače. Stanice zůstávají připojeny UTP kabely.

Obr. 5 - Topologická pravidla Fast Ethernetu
Obr. 5 - Topologická pravidla Fast Ethernetu

Celkový rozsah sítě lze ještě dále rozšířit použitím více přepínačů, propojených optickými spoji. Větší síť, tvořená více pracovními skupinami (kolizními doménamy), může být propojena optickými spoji mezi přepínači na větší vzdálenost (až 2 km - full duplex režim).


Vytisknout


    Komentáře k článku

    ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.