VLAN (1) - historie a význam

Karel Luhový Tutoriály 2. dubna 2003

Historie virtuálních sítě začíná rokem 1995. Tehdy, rok po uvedení prvních přepínačů, se objevily první proprietární implementace VLAN. Ihned si získaly pozornost uživatelů, protože slibovaly provozovatelům sítí a jejich administrátorům úspory tisíců dolarů, spojených se změnami v konfiguraci sítí, při zlepšených možnostech managementu a zvýšení výkonu.

Historie virtuálních sítě začíná rokem 1995. Tehdy, rok po uvedení prvních přepínačů, se objevily první proprietární implementace VLAN. Ihned si získaly pozornost uživatelů, protože slibovaly provozovatelům sítí a jejich administrátorům úspory tisíců dolarů, spojených se změnami v konfiguraci sítí, při zlepšených možnostech managementu a zvýšení výkonu. Tím, že umožní správcům snadnou segmentaci sítě do logických subsítí, které jsou nezávislé na fyzické vrstvě, virtuální sítě mohou zjednodušit úlohy managementu, jako jsou např. přesun či přidání pracovní stanice a vytváření logických pracovních skupin. Dnešní využití těchto virtuálních sítí je trošku odlišné od původních představ, kdy se předpokládalo, že každé oddělení bude mít svou vlastní virtuální síť napříč celým podnikem.

Často se uváděly výsledky výzkumných studií ze Spojených států, podle kterých konfigurační změny v sítích LAN (přesuny a přidávání pracovních stanic atd.), patří mezi největší nákladové položky v rozpočtech na management sítí - až 40 % ročních nákladů. Virtuální sítě se tedy nezačaly implementovat jen z důvodu pohodlí správce, ale jedním z hlavních proklamovaných důvodů byla mimo jiné úspora nákladů. V našich podmínkách budou samozřejmě platit jiné údaje, navíc se s vývojem síťových technologií důvod implementace VLAN posunul trochu jinam.

Technologie, která stojí za virtuálními sítěmi, je tedy založena na přepínačích, které přinesly tolik žádané zvýšení propustnosti přetíženým sítím (virtuální sítě jsou vlastně "vedlejší" produkt vývoje přepínaných technologií). Použití přepínaných technologií k rozdělení datové zátěže na síti (segmentace) umožňuje připojovat více uživatelů bez nutnosti obětovat část výkonu. Virtuální sítě posouvají segmentaci sítí o krok dále tím, že oddělují fyzickou vrstvu sítě (první vrstvu dle OSI modelu) od logické síťové topologie.

Očekávaný "boom" virtuálních sítí ale nenastal, podle mého názoru to bylo hlavně z těchto důvodů:

  • Implementace VLAN byla dlouho proprietární záležitostí jednotlivých výrobců přepínačů, což znemožňovalo vytváření rozsáhlých virtuálních sítí ve smíšeném prostředí;

  • byly podceněny vlastní administrativní náklady na zavedení a správu VLAN;

  • proklamované přínosy nebyly až tak významné.

A tak jejich doba snad nastává až nyní, kdy probíhá teprve ten pravý rozmach přepínání "na všech vrstvách" a opravdu vznikají celé sítě, založené na přepínaných technologiích.

Kdo zná správnou definici?

Co tedy VLAN vlastně jsou? Jak jsme si již řekli, v hrubém přiblížení virtuální sítě lze definovat jako domény všesměrového vysílání (stejně jako LAN).

Jiná více specifická definice by mohla znít "Virtuální LAN je logický segment LAN, který spojuje (obsahuje) nody (koncové uzly), které mohou být připojené k různým fyzickým segmentům a mohou spolu komunikovat jako by byly na společné LAN.". Z této definice je zřejmé, že problematika virtuálních sítí je převážně softwarová záležitost - jen podpořená inteligentním hardware.

Implementace technologie VLAN byla dlouho převážně proprietární záležitost jednotlivých výrobců. Bylo to dáno neexistencí standardu po dlouhou dobu - standardu, který by definoval způsob členství jednotlivých uzlů ve VLAN, vztah mezi VLAN a směrováním atd.

...pokračování


Vytisknout


    Komentáře k článku

    ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.