Začal vývoj 2,5G a 5G Ethernetu. Jaké jsou hlavní důvody?

Luboš Klaška Infrastruktura 17. listopadu 2014

Gigabitová rychlost v podnikových sítích již mnohdy nestačí a 10GE zase nefunguje na potřebných sto metrů. Vznikla tak potřeba mít „něco mezi“.

Dosavadní vývoj ethernetových technologií probíhal v řádových skocích - 10Mb/s, 100Mb/s, 1Gb/s, 10Gb/s, posledním nejrychlejším zatím schváleným standardem je 100Gb/s. S této řady se zatím vymyká jen standard s rychlostí 40Gb/s pro poskytovatele cloudových služeb.

Pro potřeby datových center jaksi bokem této řady vznikly snahy o standardizaci rychlostí 25G a 50G. Podobným způsobem vznikla potřeba vyšší rychlosti než 1Gb/s i pro stávající metalické kabeláže podnikových sítí, pro které je standard 10GE nepoužitelný.

K vývoji nové ethernetové technologie s rychlostí 2,5 a 5 Gb/s bylo na konci října založeno sdružení NBASE-T Alliance. Zakládajícími členy jsou Cisco a Aquantia, Freestyle a Xilynx, což jsou výrobci polovodičových a integrovaných obvodů.

Cílem nového neziskového sdružení je umožnit vyšší rychlost než 1 Gb/s na stávajících kabelážích Cat5 a Cat6. Požadavky na vyšší rychlost v podnikových metalických sítích mají nejen věčně nespokojení koncoví uživatelé, ale i nové přístupové body s technologiemi 802.11ac Wave 2 a dalšími, jako jsou 802.11ad, 802.11ax a LiFi. Dosahovaná rychlost těchto bezdrátových technologií až několikrát překračuje 1 gigabit a tak při zapojení takovéhoto přístupového bodu do gigabitové metalické sítě nastává problém. Uživatel se sice ze svého mobilního zařízení připojí k AP vyšší rychlostí, data ale dál pokračují v podnikové kabeláži pouze gigabitem.

Již prověřený standard 10G Ethernet nelze použít v celém rozsahu stávajících podnikových sítí, protože zdaleka nepodporuje potřebnou vzdálenost 100 metrů. Vznikla tak potřeba nových technologií s rychlostí vyšší než gigabit a přitom fungujících i na tuto vzdálenost. Uspokojila by se tak potřeba nejen vyšší rychlosti pro pracovní stanice, ale i pro nové přípojné body rychlejších Wi-Fi sítí.

Cílem nové aliance je hlavně propagovat tyto nové technologie a začít s jejich vývojem, hlavní slovo v jejich standardizaci bude mít jako obvykle IEEE ve výboru 802.3.


Vytisknout

Štítky


    Komentáře k článku

    ...k článku nejsou žádné komentáře

Vložte Váš komentář k tomuto článku

Máte dotaz? Neváhejte nám napsat.

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná


Reklama v příspěvcích není dovolena, dodržujte etiketu. Redakce Světa sítí si vyhrazuje právo smazat příspěvěk, který v diskuzi použije vulgární slova a společensky neúnosné výrazy. Délka příspěvku je limitována 1500 znaky.