Fast Ethernet

Z historie Ethernetu

Luboš Klaška9. září 1999

Historie Ethernetu začíná na Hawaii, kdy na tamní univerzitě vytvořili rádiovou síť ALOHA na propojení ostrovů, která je prapředkem všech sítí se sdíleným médiem. Síť Ethernet jako taková vznikla poprvé ve středisku PARC (Palo Alto Research Center) pro propojení tamních počítačů v polovině 70 let.

CSMA/CD je když...

Luboš Klaška10. září 1999

Celým povídáním o Ethernetu se prolíná pojem CSMA/CD, což je přístupová metoda, na které je celá technologie založena. Je její velkou předností (hlavně ve smyslu jednoduchosti implementace), na druhé straně ale způsobuje i základní omezení této technologie.

Technická specifikace

Luboš Klaška11. září 1999

Trochu zjednodušeně se dá říci, že Fast Ethernet je v principu standardní Ethernet, jen rychlejší. Poskytuje 10 x větší výkon, než 10Base-T, což podstatně rozšiřuje šířku pásma a zkracuje dobu odezev. Používá stejnou přístupovou metodu CSMA/CD a může být snadno implementován do většiny stávajících Ethernet sítí bez nutnosti podstatných změn v kabeláži.

Topologická pravidla

Luboš Klaška12. září 1999

Při navrhování sítí pro Fast Ethernet je nutné vždy dodržet pravidla pro propojování zařízení (směrovačů, přepínačů a stanic) a limity pro maximální délku segmentů čili velikost kolizní domény, kterou dovoluje specifikace 802.3u.

Přejít do archivu článků